Grzejnik łazienkowy - na jakiej wysokości, jak daleko od wanny? Poznaj najważniejsze zasady montażu

(5 głosów)
vasco-niva
Vasco Niva

Aby urządzenie mogło w stu procentach spełniać swoje zadanie, niezwykle istotne jest, w jaki sposób podłączymy grzejnik łazienkowy. Często przestrzeń łazienki jest mocno ograniczona, a przecież nie w każdym miejscu możemy umieścić tego rodzaju urządzenie.

Mając na względzie głównie bezpieczeństwo użytkowników korzystających z kąpieli czy podczas porannej toalety, na pewno nie zamontujemy grzejnika nad WC czy nad wanną, by zadbać o własne bezpieczeństwo i ograniczyć ryzyko zachlapania (proszkowo malowanego) metalu. W takim razie o jakich zasadach należy pamiętać, podłączając grzejnik łazienkowy i na co zwrócić szczególną uwagę, by końcowy efekt był w pełni zadowalający?

Montaż drabinek łazienkowych

Nieodzownym elementem wyboru konkretnego modelu grzejnika łazienkowego jest odpowiednie dobranie jego parametrów grzewczych. Kiedy mamy to już za sobą, dokładnie wiemy, jak będzie wyglądało nasze urządzenie i ile miejsca musimy na niego przeznaczyć.

Najpopularniejsze wśród grzejników łazienkowych są tzw. drabinki, które oprócz tego, że ogrzeją pomieszczenie, to - ukryte pod najrozmaitszymi formami - staną się doskonałym walorem dekoracyjnym wnętrza. Podłączając grzejnik drabinkowy, powinniśmy wybrać najchłodniejszą strefę pomieszczenia, tak by osoby korzystające z łazienki miały zapewniony komfort cieplny. Takim miejscem są na pewno okolice okna, a w przypadku łazienek pozbawionych tego elementu, strefa niedaleko drzwi wejściowych.

terma-zig-zag
terma Zig Zag

Na jakiej wysokości powinniśmy umieścić grzejnik łazienkowy?

Montaż grzejnika łazienkowego w miejscu, gdzie występują największe straty ciepła jest jak najbardziej zasadny i przyniesie wymierne efekty. Kolejną istotną rzeczą, o której należy pamiętać, podłączając drabinkę łazienkową jest wysokość, na jakiej powinna być umieszczona.

Aby grzejnik mógł dobrze spełniać swoje funkcje, należy go zamontować w odpowiedniej odległości zarówno od podłogi, jak i sufitu. W czasie mocowania grzejnika łazienkowego nic nie stoi na przeszkodzie, by umieścić go bezpośrednio przy podłodze. Jednak jeśli chcemy maksymalnie wykorzystać zasoby cieplne drabinki, dobrze, by zawisła na 10-15 cm wysokości od podłogi, by rozprzestrzeniające się po łazience ciepło miało szanse robić to równomiernie.
 

irsap-sequenze
Irsap Sequenze

Blisko czy daleko od wanny?

Montując grzejnik w łazience, bierzemy pod uwagę głównie nasze upodobania i komfort. W związku z tym chętnie widzielibyśmy drabinkę w pobliżu wanny, by podczas kąpieli czuć miłe ciepło, a w zasięgu ręki mieć ogrzany ręcznik. Jednak mocowanie grzejnika łazienkowego w pobliżu wanny nie jest dobrym pomysłem. W tym przypadku należy stosować zasadę, oczywiście na tyle, na ile pozwala nam na to kubatura pomieszczenia, umiejscowienia urządzenia jak najdalej od wanny czy umywalki.

W szczególności dotyczy to urządzeń elektrycznych ( grzałki elektryczne lub grzejniki w pełni elektryczne) , które będąc w pobliżu źródła wody, mogą stanowić niebezpieczeństwo dla użytkowników łazienki. Za bezpieczną odległość od wanny czy innego źródła wody uznaje się odległość minimum 50-60 cm i takie miejsce wskazuje się jako bezpieczne do montażu grzejnika łazienkowego. Należy również pamiętać, że środki, które wykorzystujemy do czyszczenia łazienkowej ceramiki w kontakcie z drabinką, mogą doprowadzić do zniszczenia powłoki grzejnika i jego uszkodzenia.


 

terma-technologie-spiro
Terma technologie Spiro

Zapamiętaj!

Instalując grzejnik drabinkowy do łazienki, musimy pamiętać o podstawowych zasadach montażu, by móc w pełni korzystać z ciepła, które wytwarza urządzenie, zapewniając sobie tym samym komfort cieplny. Znalezienie odpowiedniego miejsca dla podłączenia grzejnika drabinkowego może stać się o tyle prostsze, że nowoczesne urządzenia grzewcze oferowane są w ciekawych formach, które mogą przykuwać uwagę i stanowić element dekoracyjny pomieszczenia. Odpowiedni sposób montażu grzejnika łazienkowego i zastosowanie się do powyższych wytycznych jest gwarantem zadowolenia z końcowego efektu, jaki otrzymamy.

Skomentuj

Rekomendacje i wyróżnienia