Bateria podtynkowa czy natynkowa - co wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji?

(2 głosów)

Czym charakteryzują się baterie podtynkowe i natynkowe?

W wybraniu odpowiedniego typu instalacji łazienkowej przydatne będzie zapoznanie się z ich charakterystykami. Armatura podtynkowa charakteryzuje się tym, że znaczna część mechanizmu zostaje ukryta w ścianie. Na zewnątrz pozostają jedynie elementy służące do regulacji i wypływu wody. Z tego powodu jej zamontowanie wymaga zaplanowania jeszcze przed ułożeniem glazury. Jest to więc rozwiązanie do mieszkań, które przechodzą gruntowny remont lub które są budowane od podstaw. Modele tego rodzaju baterii mogą posiadać jeden lub dwa uchwyty. Natomiast baterie natynkowe to powszechnie znany typ instalacji znajdującej się w całości na zewnątrz powierzchni. Obydwa typy armatury występują w różnych wariantach i różnej kolorystyce.

wanna


Bateria podtynkowa czy natynkowa?

Wśród zalet baterii podtynkowej można wymienić:

  • estetykę, a także minimalizm;
  • ergonomiczność ze względu na zajmowanie mniejszej powierzchni;
  • łatwość w aranżacji – można ją dopasować do różnego rodzaju wystrojów;
  • łatwość w utrzymaniu czystości i brak osadzania się wilgoci na całej baterii.

W przypadku armatury podtynkowej należy pamiętać o tym, aby zadbać o właściwe wykonanie instalacji, tak aby nie wymagała serwisu, który może być utrudniony i czasochłonny ze względu na ukryte w ścianie elementy. Aby zamontować baterię podtynkową, należy stworzyć w ścianie rodzaj wnęki, która pomieści część instalacji. Wnęka nie może być jednak zbyt głęboka, dlatego to, jak głęboko można schować korpus baterii, określa producent produktu. Gdyby jednak pojawił się problem zbyt głębokiego zamontowania, można to skorygować zestawem przedłużającym. Dodatkowo pamiętać należy o tym, że montaż musi być w tym przypadku dobrze przemyślany, ponieważ raz wybraną instalację ukrytą częściowo w ścianie ciężko będzie później zmienić. Dlatego ważne, aby zaplanować, jak użytkownicy będą korzystać z baterii, aby w zależności od tego wybrać baterię jedno-, dwu- lub trzyfunkcyjną (z trzema źródłami wypływu). Z drugiej strony baterie podtynkowe pozwalają na większą swobodę w umiejscowieniu poszczególnych elementów np. w przypadku zestawu prysznicowego z deszczownicą można dopasować do wzrostu użytkownika.

bateria podtynkowa


Jeśli chodzi o tradycyjne rozwiązanie, czyli baterię natynkową, to warto podkreślić:

  • łatwość w montażu, który można szybko przeprowadzić;
  • możliwość wyprofilowania korpusu baterii, tak aby służył także na przykład jako półka na kosmetyki;
  • stosunkowo niski koszt instalacji i elementów wchodzących w skład instalacji;
  • łatwy dostęp do całości armatury, co pozwala na jej wymianę.

Niezależnie, czy wybór dotyczy prysznicowej, wannowej lub umywalkowej baterii natynkowej, zadowoleni z tego rozwiązania będą osoby preferujące klasyczny wystrój łazienek.

bateria natynkowa


To, jaki rodzaj baterii wybrać, powinno być uzależnione od pomysłu na wystrój łazienki, od jej wielkości oraz dotychczasowej aranżacji, a także od środków, jakimi się dysponuje. Ważną rolę pełnią tu także potrzeby domowników.

Rozwiązania podtynkowe i natynkowe - nie tylko pod prysznic

Prysznicowa bateria podtynkowa sprawdzi się, kiedy chcemy uzyskać jak najwięcej miejsca w kabinie. Podobnie jest także w przypadku baterii prysznicowej podtynkowej w wersji z deszczownicą. Jednak tę funkcjonalność można wykorzystać także w przypadku baterii podtynkowej do wanny czy też baterii podtynkowej umywalkowej. Łazienkarium oferuje szeroki wybór tego rodzaju asortymentu, który obejmuje nie tylko różnego rodzaju baterie podtynkowe, ale też bogatą gamę instalacji natynkowych. Sposobem na to, aby kompleksowo wyposażyć łazienkę w niezbędną instalację jest zdecydowanie się na zestaw prysznicowy.

bateria prysznicowa


Skomentuj

Rekomendacje i wyróżnienia