Jaka wanna do małej łazienki? Forum, Blog, Opinie, Normy!

(2 głosów)

 

Jaka wanna najlepsza do małej łazienki? Wanna prostokątna czy wanna asymetryczna?

 • Poza klasycznymi wannami prostokątnymi i owalnymi do wyboru mamy również wanny narożne asymetryczne. Są one zdecydowanie bardziej praktyczne, gdyż mogą dobrze wkomponować się w naszą łazienkę i zgrać z pozostałym wyposażeniem. Zwiększają również komfort kąpieli, ponieważ pomimo podobnych rozmiarów do wanny standardowej mają dużo większą pojemność. To, na co warto zwrócić uwagę, jest, aby wanna asymetryczna miała wąski rant, co pozwoli na zaoszczędzenie kolejnych cennych centymetrów,
 • Co ciekawe dostajemy do wyboru również wanny wolnostojące, także w stylu retro, które mogą stać na nogach. Te jednak są już większych gabarytów niż najmniejsze modele, dlatego należy dobierać je z wielką rozwagą.


Mała wanna - jakie wymiary?

 • Jednymi z najmniejszych dostępnych wanien są te o wymiarach 100-120 cm długości oraz 60-75 cm szerokości. Nie są one jednak zbyt komfortowe, zwłaszcza gdy chcemy wziąć dłuższą kąpiel.
 • Zdecydowanie częstszym wyborem są wanny 140×75 cm, które mają również różne kształty i wysokości.
 • W małych łazienkach liczy się każdy centymetr, dlatego przed podjęciem decyzji o wyborze wanny należy dokładnie wymierzyć czy wystarczy na nią miejsca.
 • Jeśli braknie nam kilku centymetrów, możemy pomyśleć o wykuciu w ścianie niewielkiej wnęki, gdzie zmieści się wanna. Niestety takie rozwiązanie nie zawsze jest możliwe.


Wanna z prysznicem, parawanem, siedziskiem - praktyczne dodatki i rozwiązania w małej łazience

 • Jeśli chodzi o małe łazienki, to raczej możemy zapomnieć o posiadaniu osobnej wanny i kabiny prysznicowej. Ciężko również o kabino-wannę, która jest zwykle dużych rozmiarów. Dobrym rozwiązaniem okazuje się tutaj parawan, który możemy zamontować na naszą wannę, co pozwoli na oddzielenie części kąpielowej od reszty łazienki. Do wyboru mamy różne rodzaje parawanów, jednak nie każdy parawan nawannowy będzie pasował do każdego modelu wanny, o czym nie możemy zapomnieć. Ważne jest również pozostawienie odpowiedniej przestrzeni, zwykle ok. 75 cm, aby można było swobodnie wchodzić i wychodzić z wanny,
 • Niektóre modele posiadają specjalne siedzisko, które znacznie ułatwia korzystanie z małej wanny. Niestety ilość miejsca, które takie siedzisko zajmuje, uniemożliwia branie relaksacyjnych kąpieli. Z tego powodu wersja taka jest częściej wybierana przez osoby starsze i niepełnosprawne, dla których rozwiązanie to okazuje się o wiele bardziej wygodne i komfortowe,
 • Mała przestrzeń łazienki wymaga od nas odpowiedniego jej zagospodarowania. Z pomocą przychodzą wtedy modele wanien, w których to obudowie znajdują się specjalne półki i szufladki. W ich pobliżu dobrze jest też umieścić praktyczne szafki, gdzie możemy umieścić kosmetyki i środki czystości.

Skomentuj

1 komentarz

 • Anita
  Właśnie, ciężko czasami rozciągnąć cztery kąty aby pomieścić to wszystko co chcemy. Dobrze czasem przeczytać taką kwintesencję wiedzy w temacie, odświeża chwilowe spojrzenie na problem małej łazienki.

Rekomendacje i wyróżnienia