Płytki patchwork wciąż są w modzie! Zobacz inspiracje łazienek i kuchni, które robią wrażenie

Czasem we wnętrzach brakuje charakteru i tego „czegoś”, co czyni je oryginalnymi. Na nic zdają się stylistyczne manewry z udziałem rozmaitych dekoracji i zabawy kolorem. Znamy jednak skuteczną metodę, aby sprawić, by aranżacja zyskała ciekawego klimatu. Ten patent to płytki patchworkowe; kolorowe, stonowane, we wzory geometryczne lub z motywami kwiatów. Niezależnie od ich rodzaju – znakomity efekt murowany.
O czym przeczytasz w artykule?
- Co to jest patchwork?
- Płytki patchwork, czyli…?
- W jakich pomieszczaniach sprawdzą się kafle patchwork?
- Łazienki patchwork – jaki styl?
- Najpopularniejsze kolory patchworkowych płytek
Co to jest patchwork?
Patchwork ma wyjątkowe korzenie. Tym słowem określano technikę zszywania ze sobą skrawków tkanin spisanych na straty. Z metody głównie korzystały ubogie kobiety, które dzięki temu tworzyły narzuty zapewniające ciepło w chłodne dni. Później w taki sam sposób szyto ubrania i inne elementy garderoby.


Choć na początku tego typu tekstylia oraz odzież stosowane były przez uboższą część społeczeństwa, to wiele lat później moda na patchwork rozkwitła, stając się trendem – nie tylko w branży odzieżowej. Od kilku sezonów płytki patchwork zdobywają szczyty popularności w kategorii dekoracji wnętrza. Wzór znany jest szczególnie w kręgu kultur arabskiej oraz europejskiej (głównie na Półwyspie Iberyjskim). Modne w tych rejonach są m.in. płytki azulejos, czyli niebieskie kafle z odcieniami bieli, błękitu czy zieleni oraz żółci. Ich zastosowanie oznacza jedno: oryginalność!
Skąd wzięły się płytki patchworkowe?
- Płytki patchworkowe mają swoje korzenie w branży tekstylnej. Terminem patchwork określa się technikę zszywania ze sobą skrawków tkanin.
- Metodę zszywania stosowały ubogie kobiety Anglii, tworząc w ten sposób narzuty i pledy.
- Kolebką patchworku jest kultura arabska. Wzór jest też popularny na Półwyspie Iberyjskim.
- W Europie płytki patchwork stały się popularne kilkanaście lat temu.


Płytki patchwork, czyli…?
Od kilku lat można zauważyć modę na patchwork. Płytki tego rodzaju diametralnie różnią się od kafli stosowanych w popularnych realizacjach minimalistycznych czy nowoczesnych. Są wielobarwne, efektowne i raczej nie potrzebują żadnej konkurencji – wówczas aranżacja stałaby się chaotyczna i przytłaczająca. To kafle o ogromnym potencjale estetycznym!

Kafle patchwork zdecydowanie wyróżniają na tle aranżacji. Ten dywan z płytek często składa się z kwadratowych lub sześciokątnych elementów tworzących jedną całość. Elementy mogą być większe oraz mniejsze; przypominające nawet drobną mozaikę. Ich wspólnymi mianownikami są z reguły podobne (ale nie identyczne!) kolory czy wzory – najczęściej te zaciągnięte z kultury marokańskiej czy hiszpańskiej. Taki motyw przewodni rzutuje na wrażenie harmonii oraz wprowadza ład do aranżacji.

Te wzorzyste płytki to najczęściej gres. Patchwork tego rodzaju jest najbardziej wytrzymały i odporny na codzienne wyzwania. Wyróżnia się niską nasiąkliwością, nie ulega zarysowaniom i uszkodzeniom, a także nie jest podatny na ścieranie czy powstawianie pleśni oraz grzybów. Gresowe płytki są dodatkowo łatwe do utrzymania w czystości.

W jakich pomieszczaniach sprawdzą się kafle patchwork?
Patchwork jest ciekawym tematem aranżacyjnym, który nie zamyka się na konkretne pomieszczenia i style. Mimo ogromnego zróżnicowania oraz wyrazistości kafle tego typu oferują szereg zastosowań – zarówno jeśli chodzi o miejsce, jak i przeznaczenie pokoju. To oznacza możliwość użycia zarówno w kuchni, jak i w salonie, łazience, korytarzu czy nawet na tarasie. Jeśli jednak chcesz wykorzystać płytki patchwork na zewnątrz, wybierz warianty o odpowiednich właściwościach. Kafle muszą być mrozoodporne i wytrzymałe na wilgoć, a także częste zmiany temperatury. W tej kategorii zwycięża wspominany już gres. Patchwork w połączeniu z cechami materiału oznacza solidność i stylowy efekt na lata.

Gdzie najczęściej spotkasz płytki patchworkowe? W kuchni! Inwestorzy stosują je na posadzce lub w przestrzeni nad blatem – jako tzw. backsplash. Z racji ich kolorystycznego lub wzorniczego zróżnicowania dobrze użyć ich w akompaniamencie stonowanych oraz jednolitych frontów zabudowy meblowej. Dzięki temu wystrój będzie spójny i nieprzytłaczający. Kafle w takim miejscu będą miały jeszcze jedną zaletę – ukazana na nich mieszanka barw oraz deseni ograniczy widoczność plam, które w strefie roboczej kuchni są codziennością. Na wzorzystej powierzchni zacieki, przebarwienia czy kleksy po sosie pomidorowym będą niemal niezauważalne.



Łazienki patchwork to równie dobry pomysł co kuchnie wykończone tym rodzajem kafli. Dlaczego? Te urocze płytki przełamią surową monotonię wnętrza i ożywią całość. Z ich użyciem należy jednak uważać, zwłaszcza jeśli masz do czynienia z ograniczonym metrażem. Patchwork ma niestety to do siebie, że może wizualnie przytłoczyć. Dobra wiadomość jest jedna taka, że ma to miejsce wyłącznie wtedy, gdy zastosujesz go w nadmiarze. Wykorzystaj kafelki z oryginalnymi wzorami w obrębie umywalki, na ścianie pod prysznicem lub utwórz z nich efektowny dywan dzielący pomieszczenie na strefy. Możesz też wyłożyć nimi pion toaletowy – zaakcentujesz wówczas obszar WC.


Salon czy korytarz i patchwork? TAK! Takie płytki to prawdziwe dzieła sztuki, które mogą stać się fenomenalną płaskorzeźbą – zastąpią obraz, wyróżnią ważną cześć scenerii czy wypełnią wnęki. W efekcie nie trzeba będzie szukać oryginalnych metod przełamywania monotonii.
W jakich pomieszczeniach sprawdzą się płytki patchwork?
- Płytki patchworkowe są efektowne, ale nie bój się ich użycia – sprawdzą się w każdym pomieszczeniu; od salonu, po kuchnie, łazienkę czy przedpokój.
- Sekret sukcesu w przypadku ich zastosowania wiąże się nie ze wzorem, a ilością. Wykorzystaj je na mniejszej powierzchni lub jednym fragmencie, np. na ścianie pod prysznicem, na posadzce w korytarzu lub w kuchni nad blatem.
- Płytki patchworkowe na tarasie to także świetny pomysł. Wybierz jednak materiały, które nie będą niszczeć na skutek zmiennych temperatur, mrozy czy wilgoci. Sięgnij po płytki gresowe.



Łazienki patchwork – jaki styl?
Czy kafle patchwork pasują do konkretnego stylu aranżacyjnego? Najczęściej spotkasz je w aranżacjach retro, rustykalnych, eklektycznych oraz vintage, ale nie oznacza to, że tylko w takiej scenerii się sprawdzą. Multikolorowe płytki będą również świetną dekoracją stylizacji minimalistycznych czy nawet loftowych. Tam, gdzie dominuje nowoczesność, warto sięgnąć po płytki heksagon. Patchwork tego rodzaju będzie nawiązaniem do geometrycznych inspiracji we wnętrzu, co zapewni ciekawy efekt wizualny. W minimalizmie z kolei wzorniczy miks będzie narzędziem przełamania; wyróżni się na tle gładkich płaszczyzn oraz stonowanych kolorów.

A co z realizacjami typu mała łazienka – patchwork? W tym przypadku mamy do czynienia z mitem mówiącym o tym, by nie stosować kolorowych wzorów. Bo przytłoczą wnętrze, bo zagracą wizualnie, bo zmniejszą optycznie. Czy jest w tym nieco prawdy? Tak, ale tylko w sytuacji, gdy patchwork będzie dominantą. Użyj go w roli niewielkiej ozdoby, a zyskasz nietuzinkowy rezultat.


Najpopularniejsze kolory patchworkowych płytek
Patchworkowe płytki są jednymi z najbardziej zróżnicowanych zarówno pod kątem dostępnych kolorów, jak i wzorów. Na powierzchni kafli tego typu znaleźć można dosłownie wszystko – od nieoczywistych kompozycji z geometrycznym motywem przewodnim, po łagodne zestawienia z bielą na czele. Dzięki temu budowanie charakteru aranżacji jest dziecinnie łatwe. Pośród tego ogromu dostępnych propozycji można jednak wyróżnić kilka najciekawszych i najczęściej wybieranych. Należą do nich kolorowe płytki patchworkowe, warianty w szarości oraz mieszanki bieli z czernią. Z czym je łączyć?

Jaki jest najpopularniejszy rodzaj kafli patchwork? Płytki w kolorowym wydaniu! To aranżacyjny hit wielu sezonów. Takie kafle wprowadzają radosną aurę, ożywiają wystrój i dynamizują całość. Najlepiej wypadają w zestawieniu z gładkimi i jednokolorowymi płaszczyznami, bo płytki same w sobie są już ozdobą aranżacji. Z racji tego, że na ich powierzchni widocznych jest wiele soczystych odcieni, znacznie łatwiej jest dobierać tekstylia do wystroju. Płytki tego typu często spotkasz w stylizacjach vintage, retro, modern czy eklektycznych.

Czarno-białe płytki patchwork to klasyka gatunku. Rozwiązanie będzie idealne w sceneriach retro i minimalistycznych. Połączenie ponadczasowych kolorów (niezależnie od wzoru) będzie świetnie prezentowało się w towarzystwie drewna lub innych wiecznie modnych motywów: betonu czy kamienia.





Z kolei nieco łagodniejsza wersja, czyli szare płytki patchwork, to strzał w dziesiątkę w stylizacjach nowoczesnych. Ich obecność będzie wyraźniejsza, gdy przestrzeń uzupełnisz sporą ilością bieli i drewna. Możesz też pokusić się o total look utrzymany w mysich odcieniach.
Jakie płytki patchworkowe wybrać?
- Do najpopularniejszych płytek należą kafle szare, patchwork biało-czarny oraz kolorowe płytki.
- Wielobarwny miks, czyli kolorowe płytki patchwork zestaw z drewnem, bielą lub innymi stonowanymi odcieniami. We wnętrzu zastój minimalistyczną zabudowę oraz proste sanitariaty.
- Czarno-białe płytki patchwork idealnie uzupełnią wystrój retro lub klasyczny. Świetne prezentują się z drewnem lub betonem.
- Szare płytki patchwork to dobry patent na zdynamizowanie nowoczesnego lub minimalistycznego wystroju. Kafle przełamią monotonię, ale też nie wprowadzą chaosu.


