Jak zrobić wentylację w łazience? Wymogi prawne i funkcjonalne

Prawidłowo wykonana wentylacja łazienkowa jest nie tylko wymogiem prawnym, ale przede wszystkim funkcjonalnym. Dzięki niej można ustrzec się przed rozwojem grzybów i pleśni, które są nie tylko nieestetycznym "dodatkiem" do wnętrza, ale także realnym zagrożeniem dla zdrowia. Sprawdź, kiedy można zamontować wentylację grawitacyjną, a kiedy niezbędna jest wentylacja mechaniczna w łazience. Co warto wiedzieć o tych systemach?
Z tego artykułu dowiesz się:
- Jak zrobić wentylację w łazience? Przepisy prawa budowlanego
- Na jakiej wysokości kratka wentylacyjna? Wskazówki montażowe
- Jak zrobić wentylację w łazience? Nie tylko kratka pod sufitem.
- Kratka wentylacyjna w kuchni. Na jakiej wysokości ją umieścić?
Jak zrobić wentylację w łazience? Przepisy prawa budowlanego
Zgodnie z wymogami ustawodawcy grawitacyjna wentylacja do łazienki może być stosowana, o ile kubatura pomieszczenia przekracza 6,5 m3. Jeżeli wartości te są mniejsze, wówczas jedynym rozwiązaniem jest wentylacja mechaniczna w łazience. Bez względu na wymiary pomieszczenia należy zadbać o instalację kanału wentylacyjnego, który umożliwi usunięcie 50 m3 powietrza w ciągu godziny. W praktyce oznacza to średnicę powyżej 16 cm oraz długość kanału na co najmniej 2 m.
Przepisy budowlane dopuszczają możliwość, aby w łazienkach z piecykiem zamontowana była grawitacyjna wentylacja łazienkowa, niemniej nie jest to rozwiązanie komfortowe i wymaga szczególnej kontroli ilości powietrza niezbędnego do spalania gazu.
A jak to wygląda w domach wielorodzinnych? Biorąc pod uwagę, że lokatorzy nie mają wpływu na rodzaj wentylacji w budynku, jedyną możliwością jest grawitacyjna wentylacja w łazienkach. Wszystkie przepisy dotyczące montażu oraz typu wentylacji do domów jedno- i wielorodzinnych są regulowane normą prawną PN-83/B-03430.
Jak zrobić wentylację w łazience, gdy nie ma komina?
W myśl prawa budowlanego może być wykonana na trzy sposoby. Jeżeli w budynku istniał komin wentylacyjny, można zlecić udrożnienie kominiarzowi. Innym sposobem jest wykonanie instalacji w zewnętrznej ścianie kanału wentylacyjnego. Trzecie rozwiązanie to odbudowanie kanału z rury PVC i wyprowadzenie na zewnątrz budynku.
Co zrobić gdy w łazience nie ma wentylacji – porady budowlane:
- Wentylacja w łazience powinna być zgodna z przepisami prawa budowlanego oraz normą PN-83/B-03430.
- Wybór wentylacji do łazienki zależy od kubatury pomieszczenia i powinien być skonsultowany z kominiarzem.
- Szczególnym typem pomieszczenia jest łazienka z piecykiem, która wymaga szczególnego podejścia do kwestii wentylacji.
Przeczytaj: Jak odpowietrzyć grzejnik zimny na dole? 4 metody

Na jakiej wysokości kratka wentylacyjna? Wskazówki montażowe
Kratka wentylacyjna w łazience, a także kuchni, powinna znajdować się 15 cm od sufitu. Jeżeli pion wentylacyjny znajduje się także w innych pomieszczeniach, nie ma aż takiego znaczenia, na jakiej wysokości kratka wentylacyjna zostanie zamontowana.
Jeżeli planujesz instalację kratek w większej liczbie pomieszczeń (nie tylko w łazience i kuchni), powinieneś zastanowić się, czy obieg będzie niezakłócony. Innymi słowy rozważ, czy powietrze przepłynie bez przeszkód z pomieszczeń nawiewu do wywiewu. Zanim kratka wentylacyjna łazienkowa zostanie zamontowana, sprawdź także czy drzwi mają podcięcia lub otwory wentylacyjne.
Jak zrobić wentylację w łazience?
Kratki, zwłaszcza te wywiewowe, nie są poddawane silnym obciążeniom, dlatego wystarczy standardowa blokada w otworze. W klasycznym sposobie montażu wentylacja w łazienkach z oknem lub bez okna jest montowana w otworach przy użyciu kołków rozporowych. W kanał wentylacyjny wpuszcza się natomiast kołnierz przykrywany maskownicą podtrzymywaną na zaczepy.
Zdarzają się jednak modele, w których nie trzeba używać żadnych kołków i wystarczy podklejenie przy użyciu dwustronnej taśmy z mocnym klejem. Nie ma znaczenia, jaka kratka wentylacyjna łazienkowa została użyta – w każdym przypadku montaż trwa nie dłużej niż kilka minut.
Kratka wentylacyjna – na jakiej wysokości może być montowana?
- To, na jakiej wysokości kratka wentylacyjna jest zamontowana, jest zależne od pomieszczenia – w kuchni i łazience zaleca się 15 cm od sufitu.
- Jeżeli zastanawiasz się, czy łazienka może być bez wentylacji, odpowiedź jest prosta: absolutnie nie.
- Kratka wentylacyjna w łazience może być instalowana przy pomocy kołków rozporowych lub na taśmę.

Jak zrobić wentylację w łazience? Nie tylko kratka pod sufitem
Mówiąc o łazience, nie sposób ograniczać się do kwestii kanałów wentylacyjnych. Równie ważne są drzwi, które muszą odpowiadać wymogom Prawa budowlanego, czyli otwierać się na zewnątrz, mieć co najmniej 80 cm szerokości i 2 m wysokości. Istotnym warunkiem są także otwory, które umożliwią prawidłową wentylację pomieszczenia.
W zależności od preferencji możesz zdecydować się na jedno z czterech rozwiązań, czyli: kratkę, podcięcie w drzwiach, tuleje wentylacyjne do drzwi lub szczelinę wentylacyjną. A jaka najlepsza wentylacja do łazienki jest obecnie stosowana? Biorąc pod uwagę kwestie użytkowe i ekonomiczne, największą popularnością wciąż cieszą się drzwi z kratkami.
To jaka kratka wentylacyjna do łazienki w bloku zostanie zamontowana w drzwiach i czy właściciel zdecyduje się na kratkę czy podcięcie, ma mniejsze znaczenie. Wentylacja w łazience w postaci kratki może nie przypaść do gustu każdemu, a tym bardziej osobom, które stawiają na minimalistyczny design pomieszczenia.
W takim przypadku, zamiast zastanawiać się, jaka kratka wentylacyjna do łazienki w bloku będzie najlepszym wyborem, lepiej postawić na podcięcie wykonywane na dolnej krawędzi drzwi, co umożliwia stworzenie szczeliny między podłogą a skrzydłem. Taka wentylacja w łazienkach z oknem lub bez okna jest praktycznie niewidoczna na pierwszy rzut oka, a spełnia swoją funkcję tak samo dobrze jak kratka.
Na jakiej wysokości kratka wentylacyjna w drzwiach powinna zostać zamontowana?
Przyjmuje się, że kratki powinny znajdować się około 3 cm nad podłogą.
Kratka wentylacyjna – na jakiej wysokości powinna być montowana w drzwiach łazienkowych?
- To, na jakiej wysokości kratka wentylacyjna w drzwiach jest instalowana, określają przepisy Prawa budowlanego; wynika z nich, że minimalna odległość od podłogi to około 3 cm.
- Inwestorzy mogą szukać rozwiązań zastępczych w postaci podcięć lub eleganckich tulei wentylacyjnych do drzwi, które są mniej widoczne niż kratka.
- To, ile kosztuje zrobienie wentylacji w łazience zależy przede wszystkim od zastosowanych rozwiązań technologicznych.

Kratka wentylacyjna w kuchni – na jakiej wysokości ją umieścić?
Wiesz już, jak zrobić wentylację w łazience. Tak jak wspomnieliśmy, instalacja systemu w kuchni przebiega na podobnej zasadzie. Przede wszystkim musisz zadbać o to, aby umieścić kratkę w górnej części pomieszczenia. Gdzie konkretnie powinna znaleźć się kratka wentylacyjna – na jakiej wysokości? Jeżeli nie wiesz, jak zrobić wentylację w łazience lub kuchni, bądź obawiasz się, że popełnisz błąd, najlepiej skorzystać z usług eksperta.
W większości przypadków klasyczne kratki nie wymagają jednak inwazyjnego montażu i w zupełności wystarczą akcesoria dołączone do zestawu, czyli kołki rozporowe lub taśmy przyczepne. Taką kratkę można po prostu przyczepić na zaczepy i nie wykorzystywać żadnych innych akcesoriów łączeniowych.
Kratka wentylacyjna w kuchni może być umieszczona na ścianie bądź płaszczyźnie sufitu w zależności od tego jak poprowadzono kanały wentylacyjne. Jeżeli kratka musi znajdować się w meblach lub drzwiach, należy ją zamontować kilkanaście cm nad podłogą. W przypadku kratek w kuchni z zabudową, niekiedy umieszcza się w małe otwory na krawędziach takiej zabudowy, co daje możliwość dodatkowej cyrkulacji. Cała procedura montażu jest bardzo prosta i nie wymaga dużych nakładów finansowych, a jednocześnie zabezpiecza domowników przed negatywnymi skutkami braku wentylacji.
Czym grozi brak wentylacji?
Obniżonym samopoczuciem oraz negatywnymi konsekwencjami zdrowotnymi, w tym infekcjami górnych dróg oddechowych.
Kratka wentylacyjna w kuchni – na jakiej wysokości ją zainstalować?
- Przepisy dotyczące instalacji kratek wentylacyjnych znajdują się w polskim prawie budowlanym i są analogiczne jak w przypadku łazienki.
- Jeżeli nie wiesz, jak powinna być wykonana wentylacja w łazienkach bez komina, lub jak poradzić sobie z wentylacją w kuchni na wymiar, powierz realizację prac ekspertom.
- Instalacja kratek wentylacyjnych jest praktycznie bezinwazyjna i nie wymaga wykorzystania dodatkowych akcesoriów montażowych.
Sprawdź też: Najbardziej oszczędna słuchawka prysznicowa powinna mieć te cechy