Łazienka dla gości może być stylowa – zobacz, jak to zrobić z Duravit

Podobno wizytówką domu jest salon. Inni twierdzą, że korytarz. My mamy jeszcze inną teorię! To łazienka dla gości mówi wiele o właścicielach, dlatego trzeba ją zaprojektować rozsądnie. Tu ważne są kolory, miejsce do przechowywania, a także praktyczne rozwiązania. Sprawdź więc, w co warto zainwestować i o czym pamiętać podczas urządzania.
Łazienka dla gości i jej odpowiednia lokalizacja
Coraz częściej w naszych domach i mieszkaniach pojawiają się minimum dwie łazienki – jedna całkowicie prywatna, do której wstęp mają wyłącznie domownicy, a druga umieszczona w pobliżu strefy dziennej, z której korzystają dodatkowo odwiedzający nas bliscy. Ten reprezentacyjny buduar powinien być urządzony nieco inaczej, ale nie chodzi o to, by łazienka dla gości była kwintesencją stylu rodem z pierwszych stron topowych magazynów. Nie musisz wyposażać jej w zdobycze innowacyjnej technologii i motywy, które obecnie są na czasie. Takie wnętrze musi być przede wszystkim komfortowe i urządzone tak, by zapewniało Twoim gościom poczucie prywatności.
Żeby łazienka dla gości gwarantowała wygodę, pomyśl o niej jeszcze na etapie remontu. Ważna będzie lokalizacja przestrzeni tego typu. Najlepiej, by pomieszczenie znajdowało się w obrębie części dziennej (w pobliżu salonu, kuchni czy jadalni), czyli w strefach, gdzie przyjmujemy gości. Często lokuje się ją także w pobliżu pokoju gościnnego.
Najważniejsze przy wyborze miejsca jest to, by pamiętać, by było nieco ustronne – dzięki temu nikt podczas korzystania z toalety nie będzie czuł się skrępowany.


Sanitarne minimum
Pomieszczenie tego typu jest zazwyczaj niewielkie, a liczba sanitariatów, które je wypełnia, jest z reguły ograniczona. Nie musisz umieszczać tam wanny, bo zamiast niej sprawdzi się prysznic. Obowiązkowe jednak są umywalka, miska WC oraz bateria umywalkowa. Wybierz warianty oszczędzające miejsce – zwłaszcza jeśli przestrzeń pozostawia wiele do życzenia.
Najlepsza umywalka do małej łazienki to ta, która nie zajmuje wiele miejsca. W takiej roli sprawdzą się umywalki prostokątne Duravit Vero, umywalki narożne Duravit Starck 3 czy umywalki Duravit Architect ze zintegrowaną ceramiczną półką, na której położysz mydło i inne przydatne utensylia podczas mycia dłoni. Dzięki temu zaoszczędzisz przestrzeń i ograniczysz konieczność aranżowania dodatkowych półek.
W małych łazienkach strzałem w dziesiątkę będą miski WC wiszące. Takie modele wizualnie otworzą wnętrze, a także pozwolą znacznie szybciej uporać się z odkurzaniem czy myciem posadzki.


Ciasne, ale praktyczne
Mała łazienka dla gości powinna słynąć z praktycznych rozwiązań. Dotyczy to zarówno mebli, jak i dodatków. Te pierwsze powinny być łatwe do utrzymania w czystości, a także uniwersalne pod kątem designu. Najlepiej sprawdzą się proste, bezuchwytowe szafki Duravit L-Cube, wiszące bryły Duravit XSquare czy minimalistyczne konstrukcje Duravit Brioso. To rozwiązania produkowane z materiałów, które nie będą się odbarwiać, przez co posłużą wiele lat.
Każda łazienka dla gości powinna być zaprojektowana z myślą o przyjezdnych. Warto zadbać o to, by znajomi znaleźli w niej miejsce do przechowywania czy odłożenia swoich rzeczy. Nie oznacza to jednak całkowicie osobnej zabudowy – wystarczą półki wiszące w obrębie strefy mycia lub funkcjonalne konsole Duravit X-Large. W serii znajdują się również praktyczne kontenerki na kółkach czy szafki z lustrem. Dzięki nim zachowasz porządek w łazience i jednocześnie zapewnisz gościom miejsce, gdzie będą mogli położyć swoje ręczniki, produkty pielęgnacyjne czy szczoteczki do zębów.
Co jeszcze powinno znaleźć się w pomieszczeniu, jakim jest toaleta dla gości? Wygospodaruj w tej przestrzeni miejsce na zapas papieru toaletowego oraz mydła. W ten sposób goście unikną krępujących pytań, gdy akurat im przypadną ostatnie krople płynu do mycia czy listki papieru. W przypadku tego drugiego ciekawym wyjściem z sytuacji może być podwójny uchwyt na papier toaletowy Duravit Starck T.


Toaleta dla gości – inspiracje kolorem
Choć reprezentacyjny charakter tego pomieszczenia kusi, by nieco pobawić się formą oraz kolorem, to zdecydowanie lepiej poprzestać na prostocie. Zamiast szalonych zestawień, warto sięgnąć po klasyczne i neutralne odcienie, które są charakterystyczne dla najpopularniejszych nurtów stylistycznych; skandynawskiego, nowoczesnego czy minimalistycznego. Połącz biel z szarościami, postaw na stłumione pastele albo zdecyduj się na naturalne barwy ziemi na czele z zielenią czy brązem. Będą do nich pasować też trzy sztandarowe motywy: drewno, marmur lub beton.

