Jak wybrać baterię do zlewozmywaka pod oknem?

(2 głosów)

Zlew pod oknem przyciąga uwagę, a czynności wykonywane w tym miejscu są o wiele przyjemniejsze niż przy tradycyjnym umiejscowieniu sprzętu. Zlew pod oknem daje możliwość obserwowania tego, co dzieje się na zewnątrz przy jednoczesnym wykonywaniu monotonnych prac domowych.

Ponadto stanowisko pracy, dzięki wpadającemu światłu, jest naturalnie doświetlone, a my sami możemy zaoszczędzić energię i zadbać o środowisko naturalne. Oczywiście, aby takie rozwiązanie miało sens, musimy zadbać o odpowiedni dobór akcesoriów, czyli w głównej mierze baterii do zlewozmywaka, tak by korzystanie z niego było proste i komfortowe.

 
zlewozmywak kuchenny franke
Franke

Bateria podokienna do zadań specjalnych

Kiedy decydujemy się na montaż zlewozmywaka pod kuchennym oknem, musimy mieć świadomość, że aby to rozwiązanie miało sens, dostęp do okna nie powinien być niczym ograniczony, a jego otwieranie czy uchylanie powinno odbywać się bezproblemowo. Z tego też względu konieczne jest zastosowanie baterii podokiennej. To model armatury o zwiększonej funkcjonalności, która doskonale dopasowuje się do warunków i stylu pracy w kuchni ze zlewozmywakiem umieszczonym pod oknem.

Sprowadza się to do tego, że bateria w momencie, kiedy nie jest nam już potrzebna, znika z pola widzenia, co umożliwia pełne otwarcie skrzydła okiennego czy jego umycie. Pośród baterii podokiennych istnieje rozróżnienie na dwa rodzaje armatury: naścienną oraz stojącą. Pierwsza z nich wymaga podłączenia do instalacji wodnej, co najlepiej ustalić na etapie projektowania wnętrza, natomiast druga to taka, którą montuje się w otworze wykonanym w blacie albo zlewozmywaku lub na obrzeżu zlewu. Baterie podokienne stojące dzielimy na: wyjmowane, składane i łamane.

Baterie podokienne


Bateria podokienna wyciągana

Najpopularniejszą odmianą baterii kuchennej podokiennej jest armatura wyciągana ze zlewozmywaka lub blatu. Zasada jej działania jest niezwykle prosta i sprowadza się do zwolnienia specjalnej blokady umieszczonej na korpusie baterii, pociągnięciu jej ku górze i odłożeniu na bok. W tym czasie nie musimy odcinać dopływu wody, a powrót do pierwotnej wysokości armatury wymaga tylko podniesienia jej ku górze i ponownego umieszczenia w otworze w zlewozmywaku lub blacie. Ten rodzaj armatury występuje pod nazwą baterii podokiennych wyciąganych oraz baterii podokiennych łamanych.
 

Bateria podokienna

Bateria podokienna składana

To kolejny model baterii znajdujący zastosowanie w zlewozmywakach umiejscowionych pod oknem. Ten rodzaj armatury, nazywany również uchylnym, montuje się do zlewu lub blatu, a specjalny mechanizm umożliwia złożenie/uchylenie wylewki najczęściej w dół lub na boki. Dzięki temu zyskujemy przestrzeń, która umożliwia bezproblemowe otwarcie i zamknięcie kuchennego okna. W bateriach podokiennych składanych dodatkowym udogodnieniem są modele z wyciąganą wylewką, która ułatwia kuchenne obowiązki.

Deante Aster
Deante Aster

Bateria podokienna chowana

Kolejny z modeli baterii podokiennych to armatura chowana, której mechanizm - jak sama nazwa wskazuje - polega na chowaniu baterii pod okno, a tym samym ukryciu wylewki. W czasie codziennych prac wykonywanych przy kuchennym zlewie bateria ma standardową wysokość, ale przy konieczności otwarcia, uchylenia czy umycia okna baterię chowaną można wsunąć w otwór, dzięki czemu jej wysokość zmniejsza się nawet trzykrotnie.

Bateria podokienna jest rozwiązaniem, którego zastosowanie sprawia, że kuchenne okno nie jest już źródłem ograniczeń dla tego pomieszczenia. Możliwość wyboru spośród różnych modeli baterii podokiennych sprawia, że korzystanie z tego miejsca pracy staje się przyjemnością, a zastosowany rodzaj armatury dodaje charakteru wnętrzu i dopełnia całość aranżacji. Podokienna strefa zmywania dzięki zastosowaniu baterii staje się miejscem nie tylko praktycznym, ale i estetycznym.

Skomentuj

1 komentarz

  • Wiki
    Kierując się doświadczeniem, polecam baterię z wyciąganą wylewką, zdecydowanie bardzo duże ułatwienie w kuchni.

Rekomendacje i wyróżnienia