Jak przystosować łazienkę dla osoby z niepełnosprawnością

(2 głosów)

Na co warto zwrócić uwagę?

Przystosowanie łazienki do potrzeb osoby z niepełnosprawnością warto rozpocząć od określenia tego, co jest możliwe do zrobienia. Ponadto, im lepiej znamy dokładne wymagania konkretnej osoby, tym efektywniej możemy dostosować pomieszczenie. Jeśli łazienka, jak i cały dom lub mieszkanie, już na etapie projektowania zostanie dostosowana do osób o ograniczonej ruchliwości, to z pewnością będzie możliwe lepsze jej zaaranżowanie. W przypadku domów jednorodzinnych można usytuować łazienkę na parterze - niedaleko sypialni. Warto również zatrzymać się nieco dłużej przy wyborze elementów takich jak progi czy szerokość drzwi.

Na etapie projektu można także wziąć poprawkę na wielkość łazienki - w zależności od tego, czy dana osoba porusza się na wózku czy o kulach, przestrzeń manewrowa musi być inna. Jeśli jednak łazienkę dostosowujemy już po tym, jak powstała, to skupić możemy się przede wszystkim na wyposażeniu i montowaniu dodatkowych elementów ułatwiających obsługę.

Wyposażenie łazienki dla osoby z niepełnosprawnością – jakie rozwiązania można zastosować?

Jeśli chodzi o rozwiązania dotyczące wanny, to warto wspomnieć przede wszystkim o dwóch głównych rozwiązaniach. Tradycyjna wanna jest problematyczna dla osób z niepełnosprawnością przede wszystkim ze względu na jej głębokość i wysokość. Dobrym zamiennikiem jest więc wanna niska, czyli bardziej płytki wariant wanny standardowej. Jednak to nie wszystko, co możemy zrobić. Ciekawym rozwiązaniem może być wanna z drzwiami. Niweluje to główną trudność z korzystaniu z niej - osoba o ograniczonych ruchach ma łatwiejszy dostęp.

Dodatkowe elementy ułatwiające korzystanie z łazienki

Wspomniane rozwiązania warto oczywiście uzupełnić różnego rodzaju uchwytami i poręczami łazienkowymi. Na rynku dostępna jest szeroka gama tego rodzaju elementów. Uchwyty łazienkowe mogą być kątowe, czyli wygięte, lub całkiem proste. Istotne jest, aby sprawdzić, jakie obciążenia wytrzymuje dany uchwyt do wanny. Oprócz poręczy i uchwytów uzupełnieniem łazienki może być także parawan. Wanna z drzwiczkami i parawanem zwiększa poczucie prywatności użytkowników łazienki.

W przypadku kabiny prysznicowej rozwiązaniem, tak jak w przypadku wanny, może być niski i płaski brodzik. Jego główną zaletą jest to, że usuwamy zbędny próg lub zmniejszamy go (w niektórych wersjach próg może być zmniejszony do minimum lub brodzik może być zlicowany z podłogą i nie mieć żadnego progu), który dla osoby z niepełnosprawnością może być przeszkodą . Obecnie jest to dość popularne rozwiązanie w łazienkach. Inną możliwością jest zastosowanie odpływu liniowego. To wmontowana rynienka, która zazwyczaj wbudowana jest w miejscu złączenie ściany z podłogą. Dzięki instalacji prysznica z odpływem liniowym znikają progi i przeszkody architektoniczne - utrudnienie dla osób z ograniczoną ruchliwością.

Łazienka dla osoby z niepełnosprawnością, niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na wannę z drzwiami, odpływ liniowy czy płaski brodzik, powinna zawierać także maty antypoślizgowe. Łazienki to miejsca, w których użytkownicy są szczególnie narażeni na upadek. Warto więc zminimalizować możliwość takiego wypadku.

niepełnosprawność


Skomentuj

2 komentarzy

  • Karolina 55
    Podpinam się pod przedmówcę - tylko kabina z minimalnym rantem lub bez jeśli jest taka możliwość.
  • Janek
    Też niestety zmuszony byłem przerobić łazienkę pod katem użytkowania przez osobę niepełnosprawną, u nas świetnie się sprawdza kabina z drzwiami składanymi a zamiast brodzika, odpływ liniowy.

Rekomendacje i wyróżnienia