Bateria kuchenna – jaka będzie najlepsza? Wybierz idealny kran kuchenny!

(2 głosów)
bateria kuchenna, baterie kuchenne rodzaje, rodzaje baterii kuchennych
Franke Fluence Bateria kuchenna

Podczas urządzania kuchni ważny jest każdy element. Wszystko musi do siebie pasować – nie tylko wizualnie. Istotna jest też funkcjonalność tego obszaru. Dotyczy to głównie części ze zlewozmywakiem oraz baterią kuchenną. W wyborze tej ostatniej pomogą poniższe porady. Przeczytaj, na co zwrócić uwagę, wybierając kran kuchenny i dowiedz się, jak dopasować go do aranżacji.

O czym przeczytasz w artykule?

Na co zwrócić uwagę, kupując baterie kuchenne?

W trakcie wykonywania rozmaitych kuchennych czynności niezbędna jest bateria kuchenna. Pod bieżącym strumieniem opłukujesz liście sałaty, myjesz szklanki czy nalewasz wodę do gotowania smacznej zupy. Te z pozoru proste obowiązki przebiegną sprawnie, jeśli kran będzie solidny, trwały i odporny na codzienną eksploatację. To dlatego, podczas zakupów zwróć uwagę na kilka istotnych kwestii. Dotyczą one głowicy (sięgnij po baterie z głowicą ceramiczną), perlatora (jego obecność napowietrzy strumień), a także miejsca montażu. Koniecznie przyjrzyj się instalacji hydraulicznej i dopasuj do niej kran.

kran do kuchni, kran bezdotykowy, kran kuchenny
Bateria kuchenna Dornbracht Touchfree

Aby zapewnić sobie i bliskim wygodę korzystania ze zlewozmywaka, koniecznie dobierz odpowiednią wysokość wylewki baterii kuchennej. Dzięki temu woda nie będzie wychlapywała się poza obręb strefy mycia, a napełnianie wysokich wazonów nie będzie sprawiać trudności. Do głębszych komór powyżej 16 cm zalecane są modele z niższą i prostą wylewką, natomiast w płytkich zlewach najlepiej sprawdzą się baterie z wylewką w kształcie litery L lub U.

franke baterie do kuchni, baterie kuchenne franke, franke baterie kuchenne
Bateria kuchenna Franke

Parametry techniczne to jedno. Poza całą praktyczną otoczką zwróć uwagę na design. Obecnie kuchnie są przestrzeniami o reprezentacyjnym charakterze, ponieważ często stanowią część strefy dziennej czy jadalnianej. To dlatego estetyka baterii musi być spójna z resztą mieszkania. Pamiętaj o dopasowaniu kształtu, stylu oraz koloru wylewki.

oras optima baterie kuchenne, baterie kuchenne oras, baterie kuchenne
Bateria kuchenna Oras Optima

Baterie montowane na blacie czy bateria kuchenna ścienna?

Najważniejszym kryterium podziału, które obejmuje kategorię baterii kuchennych, jest miejsce montażu. Ma to szczególne znaczenie w przestrzeniach remontowanych, w których diametralna zmiana typu armatury wiąże się z modernizacją instalacji wodnej. Podział ten obejmuje baterie kuchenne ścienne, a także baterie kuchenne sztorcowe, nazywane inaczej bateriami stojącymi. Które wybrać?

 • Bateria kuchenna ścienna – montuje się je w ścianie, podłączając do instalacji wodnej. Armatura może być zainstalowana podtynkowo lub natynkowo. Rozwiązania natynkowe są coraz rzadziej stosowane i z reguły spotyka się je w starszym budownictwie. Baterie kuchenne podtynkowe to z kolei modele znacznie bardziej nowoczesne i minimalistyczne. Ich korpus jest ukryty pod tynkiem, a na zewnątrz widoczne są wylewka oraz uchwyty. To rodzaj armatury, który jest trudniejszy w montażu – te mankamenty rekompensują wizualne zalety.
bateria kuchenna ścienna, bateria kuchenna podtynkowa, kran kuchenny ścienny
Axor Uno 2 Bateria kuchenna ścienna

 • Bateria kuchenna stojąca, określana też jako bateria kuchenna sztorcowa – to najpopularniejszy rodzaj baterii kuchennych. Instaluje się je na zlewozmywaku lub blacie roboczym za pomocą dyskretnie ukrytych przyłączy ciepłej i zimnej wody. Otwór i rozmiar baterii z reguły są ustandaryzowane, co nie przysparza problemów ani z montażem, ani z wymianą czy naprawą. Jedyną różnicą jest rodzaj wylewki – ten charakterystyczny element może mieć kształt litery U lub L, może być też niższy lub wyższy.
stojąca bateria kuchenna, bateria kuchenna stojąca, kran stojący
Stojąca bateria kuchenna Ideal Standard Ceralook

Baterie kuchenne jedno-, dwuuchwytowe czy bezdotykowe?

Sposób obsługi baterii kuchennej też jest ważny. Wpływa na komfort użytkowania i może przyspieszyć wiele kulinarnych przygotowań. Ta kategoria obejmuje podział standardowy na baterie jednouchwytowe oraz baterie dwuuchwytowe. Wraz z rozwojem technologii klasyfikacja ta poszerzyła się o baterie bezdotykowe; rozwiązania znacznie bardziej higieniczne i funkcjonalne. Która będzie najlepsza?

 • Bateria jednouchwytowa – to zdecydowanie najszersza i najczęściej wybierana grupa asortymentowa. W armaturze tego typu regulacja parametrami (temperaturą oraz objętością strumienia) odbywa się przy pomocy jednego uchwytu, określanego także dźwignią. Dzięki temu obsługa jest bardziej intuicyjna oraz sprawniejsza, co ma szczególne znaczenie zwłaszcza w kuchni, w czasie gorączki przedświątecznych czy innych kulinarnych przygotowań.
bateria kuchenna jednouchwytowa, bateria kuchenna z 1 uchwytem, kran kuchenny jednouchwytowy
Zucchetti Pan Jednouchwytowa bateria kuchenna

 • Bateria kuchenna dwuuchwytowa – kran tego typu kojarzony jest głównie ze stylizacjami retro i kuchniami z przeszłości. Wyposażony jest w dwa osobne kurki (uchwyty); jeden do ciepłej, a drugi do zimnej wody. Żeby uzyskać optymalną temperaturę, należy przekręcić obydwa kurki – w efekcie zużycie może być wyższe.
bateria kuchenna dwuuchwytowa, dwuuchwytowy kran do kuchni, dwuuchwytowa bateria do kuchni
Deante Ixia Dwuuchwytowa bateria kuchenna

 • Bateria kuchenna bezdotykowa (bateria kuchenna z fotokomórką) – to obecnie jeden z kuchennych must have. Oznacza zwiększoną higieniczność oraz funkcjonalność w strefie mycia, ponieważ ze zlewozmywaka możesz skorzystać nawet wtedy, gdy masz ręce oblepione ciastem. Baterie bezdotykowe nie wymagają ręcznej obsługi, są wyposażone w specjalny czujnik i działają wtedy, gdy wykryją w pobliżu ruch. Wówczas strumień zostaje uruchomiony. To armatura oszczędna (eliminuje występowanie niewykorzystanych przepływów), higieniczna (brak konieczności dotyku ogranicza występowanie zabrudzeń), a także praktyczna, ponieważ przyspiesza wiele czynności.
bezdotykowa bateria kuchenna, bateria kuchenna bezdotykowa, bateria kuchenna z fotokomórką
Oras Optima Bateria kuchenna elektroniczna

Szczególną kategorią baterii kuchennych są baterie termostatyczne. To ciekawa hybryda, która także wyposażona jest w dwa pokrętła do regulacji parametrów strumienia, z tym że w odróżnieniu od tradycyjnych kranów, wariant termostatyczny ma za zadanie utrzymywać stałą temperaturę wody ustaloną przez użytkownika. Nie ma więc w tym przypadku manualnej konfiguracji parametrów, co zapewnia ograniczenie marnotrawstwa wody oraz zapobiega oparzeniom. Termostat w baterii termostatycznej wyposażony jest często w dodatkową blokadę wypływu, która uniemożliwia wypływ wody o temperaturze powyżej 38ᵒC.

Jakie zalety ma bateria kuchenna termostatyczna?

 • Bateria zapewnia strumień o stałej temperaturze, co ogranicza niewykorzystane przepływy. Woda zaraz po odkręceniu osiąga pożądaną wartość.
 • Baterie termostatyczne posiadają blokadę wypływu wody o temperaturze przekraczającej 38ᵒC. To eliminuje możliwość oparzenia.
 • Bateria termostatyczna jest bezpieczna w użytkowaniu – bez obaw mogą korzystać z niej dzieci.
 • Brak konieczności regulacji parametrów strumienia sprzyja oszczędnościom! Zużywasz znacznie mniej wody.
termostatyczna bateria kuchenna, bateria kuchenna z termostatem
Ferro bateria kuchenna termostatyczna stojąca z obrotową wylewką

Bateria kuchenna z wyciąganą wylewką czy stałą?

Wylewka to kolejny punkt na liście rzeczy ważnych, dotyczących zakupu baterii kuchennej. Ten element musi być dopasowany kształtem i rodzajem do obszaru mycia – tylko wtedy spełni należycie swoje funkcje. Jeśli wylewka będzie ulokowana zbyt nisko, możesz mieć trudności z myciem naczyń czy opłukiwaniem większych przedmiotów. Jeśli będzie zbyt wysoka, woda będzie wychlapywać się poza obręb zlewu. Jak znaleźć złoty środek? Poznaj typy wylewek.

 • Baterie z wylewką stałą (nieruchomą) – to najczęściej spotykane rozwiązanie. Jest najtańsze, ale też i najmniej wygodne, ponieważ ogranicza swobodę w obszarze mycia. Zazwyczaj zaleca się je do zlewów jednokomorowych.
bateria kuchenna ze stąłą wylewką, bateria kuchenna z nieruchomą wylewką, nieruchoma wylewka w baterii kuchennej
Dornbracht Tara Classic Bateria kuchenna

 • Bateria z wyciąganą wylewką – sekretem jej działania jest wężyk dyskretnie ukryty w korpusie armatury, który po wyciągnięciu baterii zwiększa zasięg mycia. Dzięki temu można napełnić wazony czy opłukać przedmioty znajdujące się poza zlewem. Takie rozwiązanie zda egzamin w małych kuchniach (zwiększy ich funkcjonalność) lub przy zlewach dwukomorowych. Dzięki temu dotrzesz do wszystkich zakamarków. Więcej o bateriach z wyciąganą wylewką przeczytasz: Bateria z wyciąganą wylewką – wszystko, co musisz wiedzieć przed zakupem.
bateria kuchenna z wyciąganą wylewką, kran z wyciąganą wylewką, wyciągana wylewka w kuchni
Villeroy&Boch Umbrella Kran z wyciąganą wylewką

 • Bateria z wylewką obrotową – to rodzaj rozwiązania, którym można dowolnie obracać (zakres ruchu wynosi w niektórych modelach nawet do 360ᵒ). Baterie te sprawdzą się przy zlewach dwukomorowych
bateria kuchenna z obrotową wylewką, obrotowa wylewka w baterii kuchennej, kran z obrotową wylewką
Oras Saga Kran z obrotową wylewką

 • Bateria z elastyczną wylewką – gwarantują tyle samo swobody co baterie z wyciąganą wylewką. Wylewka armatury tego typu umieszczona jest na specjalnym uchwycie; łatwo jest ją ściągnąć i ponownie założyć. Dzięki temu baterię można dowolnie wyginać, dostosowując jej kształt do potrzeb
kran kuchenny z elastyczną wylewką, elastyczna wylewka w kuchni, bateria kuchenna z elastyczną wylewką
Oras Optima Bateria kuchenna z elastyczną wylewką

 • Bateria z wylewką sprężynową – to rodzaj elastycznej wylewki, którą można w dowolny sposób wyginać. Sprężynowy oplot zwiększa swobodę ruchów, a przede wszystkim prezentuje się ciekawie.
sprężynowa wylewka, kran ze sprężynową wylewką, bateria kuchenna ze sprężynową wylewką
Deante Molla Bateria zlewozmywakowa ze sprężynową wylewką

 • Bateria podokienna (występuje jako bateria podokienna z wylewką składaną, łamaną lub wyjmowaną) – montuje się je na blacie zlokalizowanym blisko okna. Armatura pozwala na prawidłową pracę skrzydła okiennego oraz jego bezproblemowe umycie.
bateria kuchenna składana, składana bateria kuchenna, składana wylewka pod okno
Deante Aster Bateria kuchenna ze składaną wylewką

Bateria kuchenna miedziana, stalowa a może chromowana?

Większość baterii kuchennych oraz łazienkowych ma korpusy tworzone z mosiądzu lub stali. To materiały odporne na korozję oraz trwałe, które na skutek kontaktu z wodą nie niszczeją oraz nie rdzewieją. Są one również wolne od niebezpiecznych dla zdrowia i życia elementów (pierwiastków oraz związków chemicznych). To właśnie takie rozwiązania zapewnią brak problemów z użytkowaniem.

Bateria kuchenna miedziana wyróżnia się wysoką trwałością, jest łatwa w pielęgnacji i nie wymaga uciążliwych zabiegów konserwacyjnych. O jej jakości świadczy zawartość miedzi wykorzystanej w stopie. Wartości te znajdują się na opakowaniu produktów i przyjmuje się, że im miedzi jest więcej, tym lepiej. Te parametry określane są symbolami – np. M59, co świadczy o tym, że w danym stopie aż 59% stanowi miedź. Bateria kuchenna mosiężna wykazuje wysoką odporność na ścieranie, jest antybakteryjna. Jedynym jej minusem jest cena.

Baterie ze stali nierdzewnej nie zawierają w swoim składzie ołowiu, są wytrzymałe i nie zanieczyszczają wody. Taka armatura nie koroduje i łatwo utrzymać ją w czystości.

Osobną kategorią są baterie wykonane ze znalu. To rodzaj stali nierdzewnej o gorszej jakości, która dosyć szybko niszczeje – nawet pod wpływem zwiększonego ciśnienia wody czy wzmożonej eksploatacji.

Tym, co widoczne dla oka w przypadku wielu baterii, to specjalistyczne powłoki, którymi powlekane są korpusy armatury. To rodzaj wykończenia, który wpływa na wytrzymałość armatury, a także odpowiada za względy wizualne. Do najczęściej wybieranych należą:

 • Bateria kuchenna chromowana – wyróżnia się wysokim połyskiem i eleganckim designem, który łatwo można dopasować do wielu stylizacji. Warstwa chromu jest odporna na zarysowania, ale po czasie lub w wyniku nieprawidłowej eksploatacji może matowieć i tracić na jakości. Warto więc pamiętać o stosowaniu specjalnych środków ochronnych i unikaniu przecierania powierzchni gąbkami z szorstkim wykończeniem.
bateria kuchenna chromowana, chromowana bateria kuchenna, kran chromowany
Ideal Standard Ceralook Bateria kuchenna chrom

 • Baterie kuchenne z powłoką PVD – to specjalna technologia stosowana do barwienia metalowych powierzchni, która pozwala na uzyskanie ciekawych wykończeń kolorystycznych armatury. Polega na fizycznym nanoszeniu powłok z fazy gazowej. Proces obydwa się w komorze próżniowej. Taka powłoka jest antybakteryjna, nie ściera się, nie odbarwia się i wyróżnia się odpornością na zarysowania.
kran z powłoką pvd, powłoka pvd, bateria kuchenna pvd
Omnires Tula Bateria kuchenna z powłoką PVD

 • Baterie kuchenne z powłoką granitową – są odporne na zarysowania, tworzą doskonały duet ze zlewami granitowymi.
bateria kuchenna granitowa, baterie kuchenne granitowe, granitowa bateria kuchenna
Bateria kuchenna Blanco Kano

 • Baterie kuchenne z powłoką ceramiczną – należą do najdroższych, ale i wytrzymałych.

Bateria kuchenna retro czy nowoczesna?

Po porcji technicznych informacji pora na coś, co esteci lubią najbardziej. Styl! Tego aspektu nie można pomijać, bo współczesne kuchnie coraz częściej odgrywają inne role niż te podstawowe. Są miejscem spotkań, rozmów i przyjemnego „nicnierobienia”. Armatura w takim designerskim kontekście jest wisienką na torcie całej stylizacji – wieńczy wystrój, a niejednokrotnie nawet dodaje całości charakteru. To więc ważne, by zarówno zlewozmywak, jak i bateria kuchenna, dodatki, zabudowa meblowa, płytki podłogowe i okładziny ścienne tworzyły razem doskonałą całość. Na jaką estetykę się zdecydować?

 • Bateria kuchenna nowoczesna, jeśli we wnętrzu dominują proste wzornictwo i dekoracyjna oszczędność. Taką armaturę wyróżniają cylindryczne korpusy, uchwyty typu pin, płaskie wylewki, geometryczne lub organiczne kształty. Krótko mówiąc – tu „mniej znaczy więcej”, a wizualna prostota jest zaletą.
nowoczesna bateria kuchenna, nowoczesny kran kuchenny, nowoczesna bateria do kuchni
Oras Optima Bateria kuchenna

 • Bateria kuchenna retro, jeśli uwielbiasz detale, a we wnętrzu panuje klimat z przeszłości lub artystyczna nuta. Armatura retro to krzyżowe lub stylizowane pokrętła, porcelanowe intarsje, ciekawe oznaczenia ciepłej i zimnej wody, oryginalne łukowate wylewki, miękkie przejścia i dekoracyjne formy. Retro baterie to rozwiązania, którym daleko do prostoty minimalizmu.
bateria kuchenna retro, bateria retro do kuchni, kran retro
Deante Tamizo Bateria kuchenna retro

Jeśli jeszcze nie wiesz, w jakim stylu urządzić kuchnię, poznaj trendy kuchenne 2022. Przejdź do wpisu: Modna kuchnia 2022.

Bateria kuchenna czarna czy kolorowa?

Omawiając design baterii kuchennych, nie sposób pominąć tematyki kolorów. W tej kategorii od kilku lat panuje ogromna dowolność, co wpływa na indywidualizację aranżacji i pozwala budować klimat przestrzeni. Projektujący coraz częściej stawiają na niebanalne odcienie, a tej kreatywności sprzyja rozrastająca się paleta barw. Powszechnie dostępne są już nie tylko białe baterie kuchenne czy czarne lub złote. We wnętrzach spotkać można baterie kuchenne żółte zielone, czerwone, a także niebieskie. Jaką wybrać?

 • Złota bateria kuchenna to jedna z najbardziej eleganckich propozycji, która nie tyle nadaje aranżacji luksusowy klimat, ile też wizualnie ociepla wystrój. Z tego względu świetnie odnajdzie się w stylizacjach nowoczesnych i minimalistycznych, gdzie przełamie surowy charakter przestrzeni. Pasuje także do realizacji vintage, eklektycznych oraz retro. Złoty kran kuchenny można łączyć z białym zlewozmywakiem, by stworzyć ponadczasowy duet, lub z czarnym zlewem – takie odważne połączenie doda całości nieco drapieżności.

Złota bateria kuchenna dostępna jest w kilku złocistych wariantach. Oprócz klasycznego złota w sklepach znajdziesz m.in. opcje różowego złota (rose gold) czy złota antycznego (to propozycje stylizowane na stare złoto, które uzupełnią wystrój inspirowany przeszłością).

złote baterie kuchenne, złota bateria kuchenna, bateria kuchenna złota
Villeroy&Boch Umbrella Bateria kuchenna złota

 • Czarna bateria kuchenna to druga co do popularności propozycja, która na fali nowoczesnego trendu stała się aranżacyjnym must have. Świetnie prezentuje się zarówno w duecie z białym zlewem, jak i wariantami w czerni, graficie czy w zgaszonych szarościach. To barwa, która znakomicie dopełni stylizacje minimalistyczne, skandynawskie, nowoczesne, a nawet te retro czy klasyczne.
czarne baterie kuchenne, bateria kuchenna czarna, czarny kran do kuchni
Czarna bateria kuchenna Deante Gerbera

 • Bateria kuchenna szara, grafitowa, popielata – idealne uzupełnienie nowoczesnej lub loftowej aranżacji. Uniwersalność tego wykończenia daje sporą swobodę jeśli chodzi o tworzenie strefy zmywania.
baterie kuchenne szare, szary kran do kuchni, szary kran kuchenny
Blanco Linus Bateria kuchenna w szarym kolorze

 • Biała bateria kuchenna to kolejny z ponadczasowych wyborów – a do tego niezwykle praktyczny, bo na białej powierzchni znacznie mniej widoczne będą zacieki i odciski palców. Armatura będzie tworzyć zgrany duet z jasnym zlewozmywakiem (np. białym lub beżowym). Jeśli wolisz bardziej charakterne zestawienia, postaw na czarny zlewozmywak – taki kontrast nada przestrzeni wyrazistości. Bateria kuchenna biała wpisze się w styl nowoczesny, skandynawski, a także minimalistyczny.
biała bateria kuchenna, bateria kuchenna biała, kran biały do kuchni
Biała bateria kuchenna Blanco Linus S

 • Bateria kuchenna beżowa lub kremowa – te naturalne kolory armatury zdadzą egzamin w aranżacjach, w których dominują motywy drewna i inne przyrodnicze akcenty. Wybierając ten odcień, warto postawić na total look. Zlewozmywak i bateria kuchenna w tym samym jasnym kolorze zapewnią wrażenie harmonii.
beżowa bateria do kuchni, kuchnia z beżową baterią, beżowy kran do kuchni
Deante Nemezja Bateria kuchenna w kolorze beżowym

kolorowe baterie kuchenne, kolorowy kran do kuchni, kolorowa armatura kuchenna
Zucchetti Pan Czerwona bateria kuchenna

Jakie dodatkowe funkcje może mieć bateria kuchenna?

Podstawowa funkcja baterii kuchennej wiąże się z dostarczaniem wody bieżącej, wykorzystanej do mycia, czyszczenia i gotowania. Na tym jednak nie kończą się możliwości tego sanitariatu. Kran kuchenny może być także źródłem wody pitnej! Właśnie taką rolę odegra bateria kuchenna z filtrem. Rozwiązanie zastąpi ciężkie zgrzewki wody butelkowanej, zredukuje koszty, a przede wszystkim ograniczy zużycie plastiku w gospodarstwie domowym i zapewni ciągły dostęp do krystalicznie czystej oraz świeżej wody!

filtr grohe blue, filtr wody do kuchni, filtr wody do baterii kuchennej
Grohe Blue Filtr

Żeby bateria kuchenna z filtrem wody spełniała swoją funkcję, konieczny jest specjalny system filtrujący. Możesz dokupić go, instalując jako osobne udogodnienie do istniejącego już kranu, albo zdecydować się na praktyczne rozwiązanie 2w1, które jest połączeniem baterii filtrującej i zwykłej. Proces oczyszczania może odbywać się poprzez specjalny filtr ulokowany w szafce pod zlewem (przykładem jest system GROHE Blue) lub dzięki małej kapsułce umieszczonej w dodatkowej wylewce (przykładem jest Franke Vital).

kran z filtrem, bateria kuchenna z filtrem, filtr w kranie w kuchni
Franke Vital Kran z filtrem do wody

Co zyskasz, wybierając baterie filtrujące? Dzięki specjalnym filtrom woda jest dokładnie oczyszczana z zanieczyszczeń, do których należą rdza, bakterie i wirusy, co nie tyle wpływa korzystnie na zdrowie, ile poprawia jakość i smak przyrządzanych potraw. Korzyściami są również oszczędności, odnoszące się do braku konieczności zakupu wody butelkowanej, co tym samym oszczędza czas, pieniądze, a nawet i miejsce w szafkach (przecież gdzie te ciężkie zgrzewki trzeba magazynować!).

grohe blue bateria kuchenna, grohe blue bateria do kuchni, bateria kuchenna z filtrem
Grohe Blue Bateria kuchenna filtrująca wodę

Skomentuj

Rekomendacje i wyróżnienia