Funkcjonalne i modne łazienki z wanną – jak je urządzić? Podpowiadamy!

(8 głosów)
mała łazienka z wanną, aranżacja małej łazienki z wanną, wanna duravit
Wanna narożna Duravit Paiova w łazience z meblami Duravit Fogo

Wanna zajmuje miejsce w centrum przestronnego pokoju kąpielowego albo wypełnia kąt ciasnego wnętrza w bloku. Niezależnie od jej wielkości, rodzaju oraz ulokowania kojarzy się z jednym – z relaksem w zaciszu własnego domu. Wystarczą jeszcze tylko świece, dźwięki ulubionej piosenki i zapach lawendy... Kto się już rozmarzył? Zejdźmy na ziemię! Nie każdy projekt łazienki z wanną zamienia się w stylowe spa, bo od przyjemnych wizji do realizacji długa (i co gorsze – wyboista) droga. Poznajcie więc zasady dotyczące tego, jak urządzić łazienkę z wanną i nie popełnić żadnego błędu.

O czym przeczytasz w artykule?

Jak stworzyć dobry projekt łazienki z wanną?

W urządzaniu łazienki z wanną chodzi o to, by dostępną przestrzeń zagospodarować w taki sposób, aby pomieścić w niej wszystkie niezbędne sanitariaty (miskę WC, umywalkę czy nawet bidet) oraz zapewnić swobodę korzystania z nich i nie ograniczać ruchów. Ważne będzie zastosowanie się do pewnych reguł oraz określonych, minimalnych wymiarów pomiędzy poszczególnymi rozwiązaniami. Jakiekolwiek projekty łazienek z wanną zacznij więc od rozrysowania planu, pomiaru pomieszczenia oraz podziału na użytkowe strefy; mokrą (kąpielową, umywalkową i toaletową) oraz suchą, służącą do przechowywania ręczników i kosmetyków.

Kolej na odległości. Aranżacja łazienki z wanną powinna uwzględniać pas wolnej przestrzeni o szerokości 100-70 x 100-120 cm, który zapewni optymalną ilość miejsca na wygodne wyjście z wanny i wytarcie się po kąpieli. Jeśli obok ma znajdować się miska WC lub bidet, zachowaj między nimi od 20 do 30 cm odstępu. Podobna odległość dotyczy umywalki. Wyjątek stanowią jednak bardzo małe pomieszczenia – wówczas umywalka może nawet nachodzić na wannę.

 • Aby łazienka z wanną była funkcjonalna, pamiętaj o zachowaniu odpowiednich odległości pomiędzy sanitariatami.
 • Przed wanną pozostaw pas przestrzeni o szerokości 100-70 x 100-120 cm.
 • Pomiędzy wanną a miską WC lub bidetem, zachowaj od 20 do 30 cm odstępu.
 • Pomiędzy wanną a umywalką zachowaj 20 cm odstępu. Jeśli nie masz na tyle miejsca, umywalka może nachodzić na wannę.
łazienka z wielkim oknem, łazienka z oknem i wanną wolnostojącą, wanna wolnostojąca duravit happy
Duravit Happy D.2. Wanna wolnostojąca z łazience z przeszkloną ścianą

Jak urządzić małe łazienki z wanną?

Funkcjonalna łazienka z wanną powinna mieć przynajmniej 5m2. To jednak wartość, która może okazać się marzeniem, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z przestrzeniami w bloku czy pomieszczeniami przeznaczonymi dla gości. Oczywistością w takich przypadkach wydaje się rezygnacja z wanny na korzyść prysznica, ale… nie obawiaj się! Nawet bardzo mała łazienka z wanną jest celem możliwym do osiągnięcia, trzeba tylko solidnie przemyśleć sprawę i wybrać odpowiednią wannę. Najmniejsze modele mają bowiem nawet 100 cm długości oraz 80 cm szerokości, dzięki czemu z powodzeniem zmieszczą się w ciasnym lokum. Jak więc wybrnąć z metrażowej opresji? Wystarczy wybrać kompaktowe wanny!

Nie bez znaczenia będzie też rodzaj produktu! Jeśli w głowie pojawił się pomysł na małą łazienkę z wanną wolnostojącą, postaw ją nie na środku, a przy ścianie. Dzięki temu zaoszczędzisz sporo miejsca, ale jednocześnie stworzysz modny mini pokój kąpielowy niczym z pierwszych stron inspirujących gazet. Najczęściej jednak aranżacje łazienek z wanną uwzględniają wykorzystanie wanny narożnej, przyściennej, asymetrycznej czy tej do zabudowy. W tym przypadku warto też zaadaptować obszar dookoła, zamieniając krawędzie czy ścianę nad wanną na praktyczne półki. Podobną funkcję może też spełnić sama obudowa, a ukryte w niej schowki czy otwarte wnęki przeobrażą się w przestrzeń do przechowywania środków czystości czy wyeksponowania kosmetyków.

szafki cersanit smart, cersanit smart wanna, cersanit smart system
Wanna z obudową Cersanit Smart

riho burgos wanna, wanna z półkami, wanna z miejscem na kosmetyki
Riho Burgos wanna z półkami do przechowywania akcesoriów łazienkowych oraz bateria wannowa stojąca

A co z pomysłem typu: wanna i prysznic w małej łazience? Dla chcącego nic trudnego! Narzędziem niezbędnym do tego, by zarówno cieszyć się z odprężających kąpieli, jak i rześkich strumieni bez rozchlapywania wody dookoła jest parawan nawannowy. To opcja dwa w jednym, dla niezdecydowanych albo tych, którzy lubią mieć wybór.

 • Projekt małej łazienki z wanną wymaga przemyśleń, ale nie oznacza rezygnacji z wanny.
 • Żeby urządzić małe łazienki z wanną i prysznicem, wybierz wannę i parawan nawannowy.
 • Aranżacje małych łazienek z wanną najczęściej wypełniają wanny narożne lub przyścienne.
 • Małe łazienki w bloku z wanną wolnostojącą także są praktyczne. Warto wtedy ulokować wannę przy jednej ze ścian, a nie na środku.

Zastanawiasz się, jak urządzić małą łazienkę? Przeczytaj porady eksperta – przejdź do wpisu: Mała łazienka w bloku.

parawan na wannę, parawan nawannowy, novellini parawan nawannowy
Parawan nawannowy Novellini Young 2.0 1V

kaldewei cayono duo wanna, wanna przyścienna, wanna prostokątna przyścienna
Kaldewei Cayono Duo wanna przyścienna oraz bateria wannowa i wylewka wannowa

Łazienka z oknem i wanną – o czym pamiętać, podczas urządzania?

Czy łazienka z wanną pod oknem kojarzy Ci się z amerykańskimi filmami? A może by tak zaaranżować swój pokój kąpielowy w hollywoodzkim stylu? Wszystko jawi się pięknie i modnie, ale gdzie prywatność zapytasz pewnie. Otóż wiele zależy od tego, jaki widok zapewnia skrzydło. Jeśli są to budynki, mieszkania sąsiadów czy pobliski park to rzeczywiście z gwarancją intymności może być na bakier. Wówczas ratunkiem stają się żaluzje, lustra weneckie, rolety czy szkło mleczne, które będą strzegły od spojrzeń przechodniów. Takie duże okno w łazience najlepiej wykorzystać, by ulokować obok niego toaletkę oraz lustro łazienkowe – naturalne promienie słońca to przecież idealne oświetlenie!

Kiedy więc wanna ustawiona przed oknem ma sens? M.in. wtedy, gdy mieszkamy na ostatnim piętrze – albo, gdy parapet okna znajduje się na wysokości powyżej 60 cm (standardowe wanny mają wysokość około 60 cm). Chodzi o to, by dolna krawędź parapetu znalazła się przynajmniej na tym samym poziomie co wanna.

Najważniejszą zasadą, jeśli chodzi o aranżacje łazienki z oknem, jest komfortowy dostęp do szyby. Nawet jeśli jest ono duże, zapewnia spektakularny widok, a w promieniu kilku kilometrów nie ma nigdy żywej duszy, to warto wziąć pod uwagę to, że co jakiś czas będziemy chcieli otworzyć skrzydło czy je umyć.

łazienka z oknem aranżacja, ruben dharpa, wanna ruben

duravit durasquare, wanna wolnostojąca w łazience z oknem, łazienka z dużym oknem aranżacja
Łazienka z dużym oknem z wanną Duravit Durasquare

Jak powinna wyglądać idealna łazienka z wanną i prysznicem?

Pomysł na łazienkę z wanną i prysznicem to koncepcja dla tych, którzy mają do dyspozycji spory skrawek podłogi. Mamy jednak też propozycję dla tych, których metraż ogranicza, a posiadanie i wanny, i prysznica jest kluczowe (ale o tym za chwilkę – cierpliwości). Jak to wszystko połączyć, by domownikom nie doskwierało wrażenie przytłoczenia? Praktycznym wyjściem będzie wybór kabiny walk-in. Projektanci chwalą ją nie tylko za optyczne powiększenie powierzchni, lecz także możliwość adaptacji niemal każdego obszaru; np. wnęki, skosów czy narożnika. Takie rozwiązanie, w konfrontacji z wanną, nie zagraci powierzchni i spotęguje poczucie przestronności. Drugi, bardziej praktyczny sposób polega na zastosowaniu parawanu wannowego.

 • Aranżacja łazienki z wanną i prysznicem wymaga większego metrażu. Jeśli powierzchnia jest ograniczona, warto przemyśleć zakup wanny z parawanem.
 • Nowoczesna łazienka z wanną i prysznicem może przypominać modny pokój kąpielowy. W takiej aranżacji sprawdzi się kabina typu walk-in.
kaldewei cayono perfect, wanna kaldewei cayono, łazienka kaldewei
Kaldewei Cayono wanna, umywalka nablatowa oraz brodzik prysznicowy
kaldewei wanna, kaldewei brodzik, łazienka z wanną i prysznicem
Kaldewei Plaza Duo łazienka z wanną i prysznicem

Aranżacja łazienki z wanną narożną – pomysł doskonały, niezależnie od metrażu?

Wanna narożna mimo mniejszych wymiarów zewnętrznych zapewnia taką samą wygodę co jej prostokątna siostra. Pozwala na optymalne zagospodarowanie przestrzeni, często jest też niższa, co jest znacznym ułatwieniem dla osób starszych oraz dzieci, i dostępna jest w różnych wariantach – jako wanna narożna symetryczna (o dwóch bokach tej samej długości) i wanna narożna asymetryczna, gdzie boki mają inne długości. Propozycję tego typu można ciekawie dopasować do wnętrz o nieregularnym kształcie.

 • Aranżacja łazienki z wanną narożną to sposób na optymalne wykorzystanie przestrzeni.
 • Wanny narożne dzielimy na symetryczne i asymetryczne.
 • Wanny narożne asymetryczne mają boki o różnej długości. Wanny symetryczne wyróżnia taka tama długość boków.
novellini wanna narożna, wanna narożna divina, wanna narożna
Novellini Divina C wanna asymetryczna

ruben mona lisa, wanna narożna ruben, ruben wanna symetryczna
Ruben Mona Lisa Wanna narożna symetryczna z hydromasażem

Łazienka na poddaszu z wanną i prysznicem, czyli jak zagospodarować skosy?

Skosy bywają zmorą! Gdzie w takiej przestrzeni ulokować wannę, aby po każdej kąpieli nie uderzać głową o niski sufit? Podstawową informacją wpływającą na wszelkie aranżacyjne manewry jest wysokość ścianki kolankowej. Jeśli ma ona około 1,5 m, wówczas z powodzeniem można przy niej ulokować wannę. Jeśli ma mniej niż 1 m, wykorzystaj ją, by umieścić tam pralkę albo praktyczne szafki. Dobrym wyjściem z sytuacji jest również wysunięcie wanny do środka pomieszczenia. W efekcie w tyle zyskasz powierzchnię, którą przeznaczysz jako półkę na kosmetyki czy dekoracje.

 • Jeśli ścianka kolankowa ma około 1,5 m, możesz umieścić przed nią wannę.
 • Jeśli ścianka jest niższa, zaadaptuj powierzchnię na półki i szuflady, albo pralkę. Możesz też wysunąć wannę do środka pomieszczenia.
łazienka na poddaszu, wanna w łazience na poddaszu, wanna w łazience ze skosem
Wanna wolnostojąca Besco Goya oraz umywalka wolnostojąca

łazienka z wanną na poddaszu, wanna narożna w łazience na poddaszu, wanna narożna w łazience ze skosami
Wanna narożna w łazience na poddaszu Cersanit

Co zrobić, by łazienka z wanną wolnostojącą była funkcjonalna?

Marzy Ci się łazienka z dużą wanną? Tutaj konieczny będzie większy metraż. Taka łazienka, a właściwie już modny pokój kąpielowy, powinien mieć wielkość ponad 7 m2, co pozwoli na ulokowanie wanny wolnostojącej w jego centrum, bez żadnych obaw o wrażenie przytłoczenia oraz ograniczenie dostępu. Jedynym mankamentem wolnostojącego rozwiązania jest to, że należy pomyśleć o jego montażu dosyć wcześniej, najlepiej w trakcie remontu. Istotnym czynnikiem jest bowiem prawidłowe doprowadzenie wody oraz odpływu, a także zastosowanie baterii podłogowej. Wszystko to wpływa na większe koszty.

 • Pomysł na łazienkę z wanną wymaga przygotowania projektu podejścia wody z posadzki.
 • Żeby zapewnić wygodę, pokój kąpielowy powinien mieć od 7 do 15 m2.

Szukasz najlepszej wanny wolnostojącej? Zobacz koniecznie ranking: najlepsze wanny wolnostojące.

duża wanna do łazienki, duża wanna wolnostojąca, łazienka z wanną wolnostojącą
Wanna wolnostojąca Kaldewei Meisterstuck Classic Duo Oval

wanna wolnostojąca, wanna wolnostojąca montaż, wanna wolnostojąca novellini
Novellini Divina F Wanna wolnostojąca

Skomentuj

1 komentarz

 • Kinga96
  Chyba nie potrafiłabym zrezygnować z wanny w łazience. Miło jest po pracy zrelaksować się odrobinę podczas kąpieli.

Rekomendacje i wyróżnienia