78 m2 w sopockiej kamienicy. Odważne kolory, ponadczasowe łazienki i przedwojenny klimat

Inspiracje i wyzwania
- Projekt bazował na autorskiej koncepcji harmonii z historyczną zabudową Sopotu i nowoczesnej funkcjonalności.
- Spójne, śmiałe kolory oraz motywy nawiązujące do przedwojennych wnętrz kamienicznych.
- Otwarte przestrzenie: 3 sypialnie, 2 łazienki, strefa dzienna, kuchnia i jadalnia.
- Unikalne dekoracje: niebieskie akcenty, tapeta z palmami, wyselekcjonowane światła Chors i Aromas del Campo, nowoczesny osprzęt Kontakt-Simon.
Spis Treści
- Harmonia między historią a nowoczesnością
- Myślenie koncepcyjne i rolę agencji najmu
- Kluczowe akcenty koloru i materiału
- Świadome oświetlenie i topowy osprzęt
- Strefy funkcjonalne dla komfortu najemców
Harmonia między historią a nowoczesnością
Mieszkanie w sopockiej kamienicy to wyrazisty przykład, jak umiejętne projektowanie przestrzeni potrafi połączyć klimat historycznych wnętrz z wymogami współczesnego stylu życia. Pracownia Anny Marii Sokołowskiej, ambasadorki Kontakt-Simon, stworzyła projekt, który podporządkowuje się architektonicznemu rytmowi Trójmiasta, a jednocześnie odważnie interpretuje go na nowo. Każdy detal – od wykończenia ścian aż po wybór osprzętu elektroinstalacyjnego – został tu starannie przemyślany i harmonijnie wkomponowany w przestrzeń o wyjątkowym charakterze. Takie podejście doceniają nie tylko miłośnicy dizajnu, ale i inwestorzy poszukujący prestiżowych lokali na rynku najmu premium w Sopocie.

Niepowtarzalny klimat starej kamienicy podkreślają oryginalne proporcje pomieszczeń i wysokość sufitów, którą projekt wykorzystuje, a nie maskuje. Zabudowy na wymiar sprytnie kamuflują nieregularności ścian, zachowując jednocześnie lekkość i otwartość zamieszkiwanej przestrzeni. Efekt? Subtelna gra pomiędzy przeszłością a teraźniejszością, dzięki której mieszkanie zyskuje nieuchwytną duszę.

Myślenie koncepcyjne i rolę agencji najmu
Punktem wyjścia w tym projekcie była ścisła współpraca z agencją odpowiedzialną za wynajem mieszkań w Sopocie. Eksperci rynku nieruchomości, na podstawie aktualnych trendów i oczekiwań najemców, określili, które schematy należy odrzucić na rzecz czegoś naprawdę świeżego. Dzięki temu powstały wnętrza niebanalne, a zarazem przyjacielskie dla przyszłych lokatorów. Koncepcja bazowała na silnie zintegrowanej kolorystyce, odmiennej dla każdego z pomieszczeń, ale zachowującej wizualną spójność całego apartamentu.

To właśnie współpraca architekta i agencji najmu pozwoliła stworzyć projekt, który nie jest „jednym z wielu”. Przemyślany układ funkcjonalny, możliwość elastycznego ustawienia łóżek w gabinecie czy sypialni i wygospodarowanie miejsca na dwie pełnowartościowe łazienki – wszystko podporządkowane zostało zróżnicowanym potrzebom najemców premium szukających wyjątkowej jakości nad Bałtykiem.


Kluczowe akcenty koloru i materiału
Odważne kolory to jeden z najważniejszych motywów przewodnich. Najbardziej spektakularna jest główna ściana, prowadząca od wejścia aż do końca korytarza, wykończona intensywnym niebieskim odcieniem. Ten sam kolor pojawia się jeszcze w kuchni, na jadalnianych krzesłach i w jednym z pokoi, budując wizualną łączność wnętrz i nadając im unikatowy, orzeźwiający rytm. Dla przeciwwagi po drugiej stronie dominuje biel, a całość spaja liniowo drewnopodobny panel oraz biała listwa przypodłogowa.

Esencję stylu dopełnia tapeta z motywem palm, która skraca optycznie długi korytarz i zamyka go przy wejściu do sypialni. To designerski ukłon w stronę sopockiej roślinności – detal, który mocno zapada w pamięć i definiuje nowoczesny „kamieniczny eclectic”. Wybór materiałów – od szklanych frontów kuchennych, przez meblowe płyty po rattan – odzwierciedla kunszt projektantki i zamiłowanie do łączenia faktur.

Świadome oświetlenie i topowy osprzęt
Wyjątkowo zaprojektowane elementy oświetleniowe nadają przestrzeni dziennej zupełnie nową jakość. Kinkiet Chors, zaprojektowany przez Piotra Kalinowskiego, wprowadza designerski minimalizm, podczas gdy rattanowa lampa Aromas del Campo kreuje subtelną grę cieni i światła – tworząc strefę odpoczynku pełną miękkich refleksów. Wszystkie te rozwiązania podkreślają atmosferę komfortu i wyciszenia, tak ważną po dniu spędzonym w tętniącym życiem kurorcie.

Ważnym akcentem jest osprzęt elektroinstalacyjny marki Kontakt-Simon. Projektantka sięgnęła tu po designerską linię Simon 54 Nature ze szklanym wykończeniem, które nie tylko prezentuje się stylowo, ale również podnosi prestiż całości inwestycji. Takie rozwiązania cenią najbardziej wymagający inwestorzy – zarówno w zakresie estetyki, jak i niezawodności.

Strefy funkcjonalne dla komfortu najemców
Mieszkanie zostało zaaranżowane jako otwarta, intuicyjna do życia przestrzeń. Od progu czuć tu swobodę – wejście płynnie prowadzi do strefy dziennej z czytelnie zarysowaną kuchnią i częścią jadalną. Takie rozwiązanie potęguje wrażenie przestronności i ułatwia codzienną integrację domowników lub najemców. Meble na zamówienie ukrywają wszelkie niedoskonałości układu, a wysokie szafki kuchenne podkreślają piony i dynamizują bryłę mieszkania.

Do dyspozycji użytkowników oddano aż trzy sypialnie i dwie pełne łazienki, w tym jedną z oryginalnym, trójkątnym układem. Projektantka szczyci się dopracowaniem tych nietypowych pomieszczeń, dzięki czemu mieszkanie jest elastyczne i wygodne dla nawet większych rodzin czy grup przyjaciół. Całość podsumowuje śmiała, ale przemyślana paleta kolorystyczna i faktur, przez co wnętrze zachwyca zarówno estetycznym wykończeniem jak i funkcjonalnością na najwyższym poziomie.


Wnętrza tego apartamentu przywracają blask dawnej kamienicy i pokazują, że współczesny komfort nie musi oznaczać rezygnacji z unikalnego charakteru miejsca. To doskonały wzorzec, jak metraż 78 m2 może stać się kwintesencją stylu, przytulności i świetnie skrojonej funkcjonalności.





